Blog

Blog

Menopoz ve Sağlık

Menopoz ve Sağlık

Çoğu kadın menopozu adet dönemlerinin sona ermesi olarak nitelendiriyor. Menopoz yaşı, kadının en son fizyolojik adet kanamasının olduğu zamanı ifade ediyor. Uzmanlar bu dönemde yaygın bilinenin aksine rahmin değil, yumurtalıkların işlevinin sona erdiğini vurguluyor. Yeni yumurta oluşumu gerçekleşemeyip yeterince hormon üretimi (östrojen ve progesteron) yapılamıyor.

Hormon seviyeleri düşerken adet kanamaları düzensizleşmeye başlıyor. Uzmanlar menopoz tamamen başlayana kadar, düzensiz veya hafif geçen kanamalar döneminde hala gebelik şansının olabildiğini vurguluyor. Ayrıca bu dönemde ağır ve yoğun seyreden kanamalar doktor kontrolü gerektiriyor.

Menopoz genellikle orta yaş döneminde (45-50) kadınların diğer hormonal ve fiziksel değişiklikleri yaşadığı sırada oluşuyor. Menopoz yaşını belirleyen en önemli etkenin genetik özellikler olduğu düşünülüyor. Uzmanlar nadir olarak 40 yaş öncesinde teşhis edilen erken menopoz vakalarının da olduğunu ifade ediyor.

Adetten kesilmeden önceki dönem ´premenopoz´, kesilme sonrası dönem ´postmenopoz´ olarak adlandırılıyor. Bu iki dönemi kapsayan sürece ´Perimenopoz´ deniliyor.
Premenopoz´da adetler devam etse de sıcak basması ve terleme yakınmaları gözlemleniyor. Özellikle gecikmeler, bazen tam tersine fazlalaşma gözükebiliyor. Uzmanların gözlemlerine göre menopoz sürecini kapsayan genel belirtiler :

Sıcak basması, terleme
Düzensiz adet görme
Vajinal kuruluk
Uyku düzensizliği
Depresyon
Değişken ruh halleri
Kemik erimesi başlangıcı

Menopoz yaşlanma sürecinde önlenemeyen doğal bir olay. Uzmanlar sağlıklı bir menopoz için; diyet, egzeriz, sigarayı kullanmama ve yaşam tarzını değiştirmeyi öneriyorlar.

 


Kaynaklar:
www.womenshealthmag.com[http://www.womenshealthmag.com/health/conditions/menopause-and-perimenopause

Background Image
şimdi Voonka zamanı
Voonka Logo
Voonka
Namık Kemal Mah. 121. Sokak
No 34/3 34513, Esenyurt / İstanbul
info@voonka.com