Blog

Blog

Romatoid Artrit Nedir?

Romatoid Artrit Nedir?

Romatoid artrit, geleneksel biçimde bağışıklık sisteminin eklemlere saldırmasına yol açan kronik (uzun süreli) iltihabi bir hastalık. Eklemlerde sertlik, sıcaklık, şişme ve ağrı yaratabiliyor. Genellikle eller, bilekler, ayak bilekleri, dirsekler, omuzlar, kalça, diz ve boyundaki eklemleri etkiliyor.

Ağrı ve eklem aşınması sebebiyle önemli oranda hareket kaybı oluşabiliyor. Aynı anda birçok eklemin yumuşak dokusunun şişmesi ve enflamasyonu (iltihaplanma) bu hastalığı diğer artrit formlardan ayırıyor. Vücutta örneğin her iki diz ve elde aynı anda gözükerek simetrik bir düzen takip edebiliyor. Hastalık ilerlerken eklem yüzeyinde aşınmalara ve yıkılmalara sebep olduğundan hareket alanına zarar vererek şekil bozukluğu yaratıyor.
Romatoid artrit herhangi bir yaşta başlayabiliyor fakat 20-50 yaş arasında daha sık gözleniyor. Araştırmalara göre bu hastalık kadınlarda daha sık görülüyor.

Önemli risk faktörleri:
Aile geçmişi
Sigara kullanımı
Yetersiz beslenme
Stres

Romatoid artrit tüm vücudu etkileyebilen bir hastalık olduğundan kalp, akciğer ve gözler dahil olmak üzere diğer alanlarda da iltihaplanmaya sebep olabiliyor. Hastalık belirtileri her insanda farklılık gösterebiliyor. Kimi hastalarda eklem hasarı olmadan ağrı ve sertlik olarak gözüküyor. Kimilerinde bu hasar hastalığın erken döneminde oluşacak kadar agresif olabiliyor. Hastalığın iyileşme ve kötüleşmesinde belirli bir sebep bulunamıyor.

Tedavi alanında son 50 yılda önemli gelişmeler gözlemleniyor. İlaç tedavisiyle birlikte dinlenerek dengeli egzersiz ve yaşam tarzını değiştirme öneriliyor. Uzmanlar tedavide en önemli hedefin hareket yeteneğini ve işlevini sabit tutarak ağrıyı azaltmak ve eklem hasarlarını engellemeyi sağlamak olduğunu vurguluyor.

 

 


Kaynaklar:
www.womenshealthmag.com
tr.wikipedi.org

Background Image
şimdi Voonka zamanı
Voonka Logo
Voonka
Namık Kemal Mah. 121. Sokak
No 34/3 34513, Esenyurt / İstanbul
info@voonka.com