Blog

Blog

Soğuk El ve Ayaklar İçin 6 Çözüm

Soğuk El ve Ayaklar İçin 6 Çözüm

Soğuk el ve ayaklar özellikle kadınların ortak şikayeti. El ve ayaklardaki kan damarlarının büzüşmesi veya bir şekilde tıkanmasıyla ilgili ortaya çıkan bir sorun olduğu düşünülüyor.
Özellikle ‘kronik’ ve cilt renginde değişiklikle seyreden soğuk el ve ayak problemi sinirler veya kan dolaşımı ile ilgili bir soruna işaret edebilir.

Bu probleme sebep olduğu düşünülen diğer hastalıklar;

Anemi
Tiroid
Diyabet
Lupus
Raynaud Hastalığı
Zayıf kan dolaşımı
Sinir sistemi bozuklukları
Kalp ritm bozukluğu

İşte soğuk el ve ayaklar için 6 çözüm;

1. Kaynağını keşfetmek: Olası rahatsızlıkları tespit etmek için doktor muayenesi öneriliyor.

2. Mineral veya sıvı eksikliğine dikkat: Vücuttaki demir eksikliği düzensiz kan dolaşımına sebep olabiliyor.Böyle durumlarda demir hapları ve demir içeren sebze ve meyveler öneriliyor. Yeterince sıvı alınmadığında kan yoğunlaşarak akışkanlığını yitiriyor. Bu durum da dolaşım bozukluğuna sebep olabiliyor. Bu anlamda bol sıvı tüketimine dikkat çekiliyor.

3. Isıtma banyoları&masaj: El ve ayakları 5 dakika sıcak suda tutup, 15’er saniyelik süreler içinde soğuk ve tekrar sıcak yaparak ısınmayı sağlamak. Doğal lifli yumuşak bir fırçayla el ve ayaklara özellikle parmak aralarına masaj öneriliyor.

4. Yan etkilere dikkat: Reçetesiz soğuk algınlığı ilaçları, beta blokerlar, doğum kontrol haplarının soğuk el ve ayaklara olumsuz etkisi olduğu düşünülüyor.

5. Sigara ve kafein kullanımı: Dolaşım ve kan damarlarına verdiği zararla işte sigarayı bırakmak için bir sebep daha. Uzmanlar kan damarlarını daralttığı için kafein kullanımının sınırlandırılmasını öneriyor.

6. Giyim: Sıkan eldiven, çorap, ayakkabı ve aksesuardan kaçınmak. Kışın su geçiren ve ince tabanlı ayakkabılardan uzak durmak.


Kaynaklar:
http://www.healthstatus.com (http://www.healthstatus.com/health_blog/heart-disease-2/medical-cold-hands-feet/ )

Background Image
şimdi Voonka zamanı
Voonka Logo
Voonka
Namık Kemal Mah. 121. Sokak
No 34/3 34513, Esenyurt / İstanbul
info@voonka.com